www.Turkmedya.com
Cuma, 18 Nisan 2014
Turkmedya.com Google 
Anasayfa |  Sitene Ekle |  Üye Girişi |  Künye | İletişim  
İL PORTALLARI

Almanya
Hollanda
Fransa
Kıbrıs
Ülke Seçiniz

Add to Google
Add to Google
Euro %   Alış:     Satış: Dolar %   Alış:     Satış: İmkb   %
SON DAKİKA
ANAMUR'DA ÇARPIK KENTLEŞME
Yazı boyutu            

ANAMUR’DA ÇARPIK KENTLEŞME VE İNŞAAT SEKTÖRÜ

1- Anamur’da arazi fiyatları hangi mahallelerde yüksektir? Bunun sebebini neye bağlıyorsunuz?

—Yeşilyurt Mahallesi, Saray Mahallesi ve sahil bölgesinde yüksektir. Yeşilyurt ve Saray Mahallelerinde yüksek olmasının sebebini Anamur’un eski ve köklü mahalleleri olmalarına bağlayabiliriz. Sahil bölgesinde yüksek olmasının sebebi ise turizme bağlıdır.

2- Anamur’da çarpık kentleşme varmıdır? Varsa bunun sebebi ve şu anki artış-azalış durumu üzerine ne düşünüyorsunuz?

—Tabi ki diğer bölgelere nispeten daha az olmasına rağmen vardır. Bunun sebebi ise yöneticilerin yanlış uygulamaları diyebiliriz. Fakat eskiye oranla çarpık kentleşme Anamur’da azalmaktadır. Özellikle son dönemde objektif şehir planlamacılarının olması, sivil toplum örgütlerinin bu olaylara karşı çıkması, siyasilerin bilinçlendirilmeye çalışılması Anamur’da çarpık kentleşmeyi azaltmıştır. Bu konuya örnek olarak geçtiğimiz dönemde İnşaat Mühendisleri Odasının Anamur şubesi bütün belediye başkan adaylarını toplayıp, çarpık kentleşme üzerine konferans vermiştir. Bu ve buna benzer çalışmalarla Anamur’da çarpık kentleşme önlenilmeye çalışılmaktadır.

3- Anamur’da son 15 yılda inşaat sektörü nasıl değişmiştir?

—Anamur’da son 15 yılda inşaat sektörü çok büyük gelişme göstermiştir. Çünkü insanların binalardan beklentileri, mekân algıları yükselmiştir. Artık insanlar eskiye oranla daha güvenli ve daha sağlam binaları tercih etmektedirler. Halkımız bu konu üzerinde bilinçlenmiştir. Bunda en büyük pay ise teknolojidir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, hazır beton tekniği gelişmiştir. Hazır beton imalata girdikten sonra binalarımızın kalitesi artmıştır. 17 Ağustos depreminde ülkemizin çok canının yanması sebebiyle “Deprem Yönetmenliği” daha büyük önem kazandı. Bu da inşaat sektöründe kalitenin artmasına neden olmuştur.

4- Anamur’da, Antalya-Mersin Anayolu civarındaki bir bina ile kenar mahalledeki bir bina arsındaki fiyat farkı nedir?

— Antalya-Mersin Anayolu civarındaki bir binanın değeri 130 bin YTL iken, Kalınören Mahallesi civarındaki bir binanın değeri 70 bin YTL’dir. Aralarındaki fiyat farkının sebebi ise, bina kriterlerinden ve mevki farkından kaynaklanmaktadır. Ayrıca bir bölgedeki yolun genişliği ile apartman katsayısı doğru orantılıdır.

5-Anamur’da dış göçler inşaat sektörünü nasıl etkilemiştir?

—Anamur’da dış göçler inşaatların artmasına sebep olmuştur. Kişi başına imar planı yapım şartlarında bir bölgenin imar değerini arttırmak isterseniz, uymanız gereken kurallar vardır. Yapı inşaatını arttırdığınız alanda her 20 m² de bir insan yaşayacağını varsayarsanız; kişi başına düşen yeşil alan, sosyal ve teknik alt yapı çalışmalarını da arttırmalısınız. Yani sosyal hayatı her yönü ile ele almalı, bunu iyi bir şekilde düzenlemelisiniz. Örneğin, Anamur’da merkezde Atatürk Heykelinin bulunduğu bölgenin etrafında bankalar yoğunluk gösterirken, diğer mahallelerde hemen hemen hiç banka bulunmamaktadır. Bu da o bölgede yoğun kentleşme, oto park sorunu, gürültü kirliliği v.b. etmenleri arttırmaktadır. Oysaki bankalar vb kuruluşları Anamur’un her tarafına orantılı bir şekilde dağıtabilseydik, Anamur’da büyüme ve gelişme dengeli olurdu. Unutulmamalı ki şuan Anamur’da yaptığımız her bina 50 yıl sonrası Anamur’unun kaderini belirleyecektir.

6-Mersin’in ilçeleri ile Anamur’un inşaat sektörünü kıyasladığımız zaman gelişme oranını nasıl buluyorsunuz?

—Anamur en iyisidir. Büyüklük ve gelişmişlik bakımından Tarsus daha iyi gibi gözükse de, çok farklı kültür yapısına sahip olması sınıfsal ayırımı doğurmuştur. Bu da inşaat sektörünü olumsuz etkileyip, çarpık kentleşmenin oluşmasına neden olmuştur. Anamur’un en iyi olmasını coğrafi şartlarına bağlayabiliriz. Coğrafi şartların Anamur’a getirdiği birçok avantaj ve dezavantajlar bulunmaktadır. Anamur tarih boyunca hiç işgale uğramamıştır. Günümüzde ise yine ulaşım sorunu yüzünden göç almamaktadır. Bu Anamur’a bir avantajken, başka bölgelerle iletişimin kopuk olması ise bir dezavantajdır.

justify">

7- Anamur’da mimari hangi halk kesimine hitap etmektedir?

—Anamur’daki mimari yapı halkımızın orta kesimine hitap eder. Çok fazla lüks de değildir. Çok fazla konforsuz da değildir. Halkımızın ihtiyacına yeterli oranda cevap vermektedir. Ama son yıllarda bu yapılarda değişmeler yaşanmaktadır.

8- Anamur’da gecekondulaşma ve çarpık kentleşme kaç yıllarında başlamıştır?

— Çarpık kentleşmenin kesin olarak bir tarihi yoktur. Fakat 1960 yılında “Belediye Dükkânı” adı altında derelerin üzerine binalar yapılmıştır. Bu binalar, Anamur’da resmi olarak bilinen ilk çarpık kentleşme örneği olarak gösterilebilir.

Eskilere indiğimizde Anamur’da, Rumlarla Türklerin bir arada yaşadığını görmekteyiz. Rum ailelerinin mimari yapılanmaları, Türklerin mimari yapılarına göre daha düzgündür. Örneğin, Rumlarda kanalizasyon anlayışı gelişmişken, Türklerde bu anlayış gelişmemiştir. Bazı Rumların tuvaletleri binanın içinde yer alırken, Türklerin tuvaletleri binadan uzak bahçe kenarında yer almaktadır.

Yani çarpık kentleşmenin başlama tarihi, Türkmen Oymaklarının göçebe hayattan yerleşik düzene geçişi ile beraber başlamaktadır.

9-Anamur’da TOKİ evleri çarpık kentleşmeyi nasıl etkilemiştir?

—TOKİ’ler, çok katlı binalara sahip olması sebebiyle gelişmişliğin simgesi olarak gözükse bile, bina kalitesini değerlendirmek gerekir. TOKİ’ler, Kalınören Mahallesi taraflarını cazibe merkezi haline getirmiştir. Anamur’un sınırlarının genişlemesine sebep olmuştur. TOKİ’ye giden yol üzerindeki arsaların değeri artmıştır. Fakat İstanbul’daki TOKİ’ler tamamen bir çarpık kentleşmenin ürünüdür. Anamur’da bunu açık bir şekilde göremiyoruz.

Bize yapmış olduğu bilgilendirmelerden dolayı, İnşaat Mühendisleri Odası Anamur Şubesi Başkanı Ahmet Hilmi KAYA Bey’e teşekkür ederiz.

Hazırlayan: Bozyazı Anadolu Lisesi 12-TM-D Sınıfı Öğrencisi Övünç Ezgi YILMAZ


HABERİ ARKADAŞINA GÖNDER
Haberi Yazdır
Arkadaşının Mail Adresi YORUMLAR
Yorum Ekle Tüm YorumlarDİĞER RÖPORTAJ HABERLERİ
İstanbul 'Rus ruleti' oynuyor!
Ben Prof'um başka kapıya!
Gazeteciler’den Çınar’a Ziyaret
Tercih sistemi olması lazım
kürtler ve türklerin ana dilleri
Kaymakam davetleri kabul etti
Niyazi ALTILAR ile Keyifli Röportaj
Söke CHP'den Hükümete Eleştiri Yapıldı
78 Yaşındaki Ayşe Nine Kaçarak EvlendiTurkmedya.Com Bir İnternet Holding A.Ş. İştirakidir. © Copyright 1996 - 2010